Webinarium – interfejsy SCADA HMI

Wiktor Susfał Wdrożenia i Publikacje, Wizualizacja SCADA Tagi: , , , , , , ,
Webinarium - responsywne interfejsy SCADA HMI

Zapisz się na webinarium dotyczące oprogramowania ICONICS GENESIS64 – najnowocześniejszego oprogramowania SCADA na rynku.

Zobacz, jak proste i szybkie może być tworzenie funkcjonalnych interfejsów graficznych – zarówno ekranów HMI, jak i aplikacji mobilnych oraz w pełni skalowalnych aplikacji wielo-monitorowych.

Dzięki zastosowaniu narzędzi od ICONICS nie potrzebujesz wiedzy z zakresu programowania, aby zaprojektować ekran skalujący się do dowolnego urządzenia oraz współpracujący z przeglądarkami wykorzystującymi HTML5.

Niżej przedstawiono bardziej szczegółowy opis niektórych zagadnień prezentowanych na naszym webinarium o systemie SCADA.

Zbuduj interfejs SCADA korzystając z gotowych komponentów

Pierwszym aspektem poruszanym podczas prezentacji jest budowanie interfejsów na każde urządzenie. Ponadto, duży nacisk kładzie się na ułatwianie sobie pracy poprzez używanie bogatych bibliotek gotowych modeli 2D i 3D.

Wbudowane modele elementów są responsywne, interaktywne oraz przedstawiają komponenty charakterystyczne dla wielu gałęzi przemysłu, jak na przykład: automatyka budynkowa, gazownictwo, przemysł wydobywczy, przetwórczy i wiele innych.

Dzięki wykorzystaniu narzędzi od ICONICS, interfejsy SCADA tworzy się zupełnie bez pisania skryptów. Jest tak dlatego, że oprogramowanie SCADA od ICONICS oferuje wiele wbudowanych komend oraz akcji dynamicznych, które można przypisać do gotowych modeli 2D i 3D. Konfiguracja tych komend polega natomiast na odpowiednim wypełnieniu pól z ustawieniami – podaniu źródeł zmiennych czy pożądanych parametrów.

Narzędzie do projektowania graficznych interfejsów użytkownika – GraphWorX64 oferuje również możliwość dodawania własnych skryptów. Nie jest to jednak konieczne w zdecydowanej większości przypadków, choć użytkownicy mają możliwość łączenia wbudowanych komend z własnym kodem.

Interfejs SCADA na każde urządzenie

Graficzny interfejs użytkownika, o którym wspomniano wyżej, może być w prosty sposób opublikowany w technologii HTML5 do odtwarzania w popularnych przeglądarkach, jak na przykład Chrome lub Firefox. Publikacja interfejsu również nie wymaga umiejętności programowania. Wszystko opiera się bowiem o kopiowanie pliku do pożądanej lokalizacji lub wskazanie ścieżek we wcześniej przygotowanych polach konfiguracyjnych.

Wśród narzędzi od ICONICS znajduje się również aplikacja mobilna – MobileHMI, dostępna do pobrania za darmo z większości sklepów. Można ją zainstalować na urządzeniach z systemami Windows, Android oraz iOS. Dzięki niej łatwo przeniesiesz swój graficzny interfejs SCADA na każde urządzenie mobilne, w tym również na komputer nasobny!

Responsywny interfejs SCADA HMI na każde urządzenie

Zaawansowana prezentacja danych w 3D

Narzędzie wizualizacyjne – GraphWorX64 wykorzystuje technologię Windows Presentation Foundation (WPF) do obsługi zaawansowanych wizualizacji. Dzięki temu, przy tworzeniu interfejsów możesz:

  • używać gotowych symboli 3D z wbudowanych bogatych bibliotek,
  • importować grafikę z plików CAD,
  • wczytywać informacje z systemów BIM.

Modele 3D zaimportowane do GraphWorX są ponadto w pełni interaktywne, a utworzenie i obsługa ich animacji nie wymagają programowania. Wszystko dzieje się podobnie, jak dla ich dwuwymiarowych odpowiedników.

Interfejsy wykorzystujące grafikę 3D również można opublikować w sieci – za pomocą natywnego narzędzia. W efekcie, można później je wyświetlać i obsługiwać przez przeglądarkę.

Wygodna wizualizacja danych Business Intelligence (BI)

ICONICS posiada w swojej ofercie proste narzędzie do wizualizacji zmiennych czasu rzeczywistego oraz zaawansowanych zestawów danych BI. Dzięki KPIWorX możesz zbudować swój własny samoobsługowy pulpit menadżerski po prostu „przeciągając” pożądane informacje na interfejs.

Dlatego, że pulpity wizualizacyjne KPIWorX tworzy się głównie w systemie „drag & drop”,każdy może zrobić swój własny interfejs prezentujący informacje o przedsiębiorstwie.

Narzędzie KPIWorX, nawet w trybie konfiguracji, jest dostępne z poziomu:

  • serwera SCADA (Desktop),
  • przeglądarki obsługującej HTML5 (np. Chrome lub Firefox),
  • aplikacji mobilnej KPIWorX dostępnej do bezpłatnego zainstalowania na urządzeniach z systemami Windows, Android i iOS.

Podsumowanie

Zapisz się już teraz na nasze wydarzenie, które odbędzie się 24 czerwca o godzinie 11:00. Omówimy na nim te i inne aspekty wizualizacji danych w systemie ICONICS. Wiele punktów programu będzie również pokazanych na prezentacji praktycznej.

Jeśli czytasz ten artykuł już po terminie webinarium o systemie SCADA, skontaktuj się z nami pod adresem: iconics@elmark.com.pl , aby otrzymać pełen zapis wideo tego wydarzenia zupełnie za darmo.