Micrososft Hololens

Nowy wymiar HMI/SCADA

Rozszerzona rzeczywistość a przemysł 4.0

Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality) to pojęcie opisujące system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo obrazem. Od kilku lat słyszymy, jak technologia ta może zrewolucjonizować nasze życie. Powstało już wiele rozwiązań wykorzystywanych w turystyce, rozrywce, marketingu. Obecnie podobne systemy wkraczają do świata automatyki i przemysłu.
Technologia Augmented Reality w wysoce zautomatyzowanych i złożonych środowiskach produkcyjnych może trwale poprawić warunki pracy. Jeśli wszystko staje się coraz bardziej skomplikowane, informacje muszą być przygotowane i dostarczane bardzo szybko, bez skomplikowanego szukania w głębokich strukturach menu danego oprogramowania.

Microsoft Hololens - co to jest?

HoloLens to urządzenie do noszenia na głowie wyposażone w zestaw sensorów, wyświetlacze oraz specjalny procesor do przetwarzania obrazów w rozszerzonej rzeczywistości. Podstawowa funkcjonalność HoloLens jest prosta – łączy świat rzeczywisty z tym generowanym cyfrowo.
Urządzenie mapuje otoczenie i nakłada na rzeczywiste obiekty cyfrowe informacje. Hololens działa całkowicie autonomicznie, nie musi być podłączony z komputerem czy telefonem.

ICONICS, który specjalizuje się w oprogramowaniu HMI/SCADA w ramach nowej wersji swojego pakietu Genesis64 umożliwia bezpośrednia współpracę z urządzeniem Microsoftu - dzięki czemu powstał pierwszy Holograficzny HMI.

 

 

Przykładowy scenariusz wykorzystania

Typowym dla  industry 4.0 jest scenariusz wykorzystania AR dla konserwacji/utrzymania ruchu. Prawdziwym przełomem tej technologii jest to, że teraz „niewidoczne staje się widoczne”. Jeden z naszych klientów testuje możliwość wykorzystania Hololens w serwisowaniu systemów i urządzeń automatyki budynkowej. Zazwyczaj instalacje w budynkach są ukryte np. za podwieszanymi sufitami czy pod podłogami technicznymi. Konserwator idąc po korytarzu budynku patrząc na sufit może teraz widzieć w czasie rzeczywistym odpowiednie instalacje oraz informacje o nastawach/parametrach/awariach. Dodatkowo technik w każdej chwili może wywołać na okularach odpowiednie schematy, stan sygnałów. Urządzenie rozpoznaje naszą lokalizację, dlatego informacje zostaną wyświetlone w sposób kontekstowy – dlatego nie ma potrzeby samodzielnego odszukiwania dokumentacji czy instrukcji konserwacji.

Głównym celem scenariuszy AR jest wypracowanie optymalnych rozwiązań dla coraz bardziej złożonych i zaawansowanych technicznie fabryk, budynków. Ponieważ inżynierowie i eksperci nie zawsze mogą być na miejscu, technologia AR umożliwia by pracownicy wyposażeni w okulary Hololens mogli nawiązać łatwo kontakt z przedstawicielem serwisu by ten dostarczył im niezbędną wiedzę i instrukcje w postaci hologramów które pozwolą dokonać naprawy

ICONICS Stojak - SPS.jpeg

ELMARK jako firma specjalizująca się w obszarze automatyki przemysłowej I IIOT Industrial Interrnet of Things), technologię AR wykorzystuje głównie we wsparciu klientów w kontekście zwiększenia efektywności operacyjnej i redukcji kosztów. Urządzanie Microsoft Hololens zintegrowane z  systemem HMI/SCADA ICONICS Genesis64 umożliwia użytkownikom szybkie przeglądanie w czasie rzeczywistym potrzebnych danych produkcyjnych i analitycznych np. jako wizualizacje wskaźników KPI. W połączeniu z technologią predykcji usterek i diagnozowaniem błędów, dostępem do danych historycznych, technologia AR daje zupełnie nowe możliwości i narzędzia prewencji działom serwisowym czy utrzymania ruchu.

 

Masz pytania, lub jesteś zainteresowany wdrożeniem tej technologii w swojej firmie?

Skontaktuj się z nami: iconics@elmark.com.pl