Raporty w systemie SCADA

Wiktor Susfał Archiwizacja Danych Tagi: , , , , ,
Raporty w systemie SCADA - główne

Zobacz jak prosto można skonfigurować automatyczne raporty w systemie SCADA od ICONICS. Wszystko bez programowania.

Jeśli nie otwierają Ci się pełne rozmiary obrazków, klikaj w nie PPM i wybieraj „Otwórz w nowej karcie”.

O czym tu przeczytasz?

Wpis ten poświęcono przedstawieniu przykładowego rozwiązania w kategorii automatycznego raportowania, w systemie SCADA. Znajdziesz tu instrukcję w postaci filmu, która wyjaśni, jak zacząć pracę z wybranymi produktami ICONICS.

Firma ICONICS, wraz z wydaniem wersji 10.96 swojego oprogramowania przemysłowego, odświeżyła wiele pomniejszych produktów. Jednym z nich jest na przykład ReportWorX64. W wersji 10.96 zmieniono w znacznym stopniu sposób tworzenia szablonów dla raportów w programie MS Excel.

Do tej pory, „wtyczka” narzędzia ReportWorX do oprogramowania MS Excel wymuszała niejako otwieranie nowego interfejsu podczas pracy z arkuszem. Aby móc definiować nowe parametry oraz przypisywać zmienne do konkretnych komórek, użytkownik musiał przełączać się ze standardowego widoku arkusza.

Teraz jednak procedura mapowania zmiennych oraz wszystkie inne działania związane z konfiguracją szablonu są dużo prostsze. Użytkownik ma możliwość dodawania potrzebnych elementów wprost do arkusza. Dzieje się tak, gdyż opcje „wtyczki” ReportWorX 10.96 lepiej współpracują z tymi wbudowanymi w MS Excel.

Co za tym idzie, podczas projektowania raportu nie ma problemu z natychmiastowym przełączaniem się od narzędzi ReportWorX do innych, jak np. wykresów czy edycji tekstu.

Aby porównać, jak kiedyś projektowano raporty w systemie SCADA GENESIS64, odwiedź nasz starszy wpis na blogu.

Wprowadzenie do narzędzi generujących raporty

Dostępne narzędzia

W systemie SCADA od ICONICS – GENESIS64 – narzędzie generujące raporty nosi nazwę ReportWorX. Istnieje jednak jego kilka odmian różniących się oczywiście ceną oraz zakresem funkcjonalności. Przede wszystkim wyróżnić można:

  • ReportWorX Express – widoczny w systemie jako „wtyczka” do MS Excel. Pozwala on generować raporty na żądanie lub projektować szablony dla raportów tworzonych przez pełną wersję ReportWorX;
  • ReportWorX64 – kompletne narzędzie od ICONICS, konfigurowane z poziomu programu Workbench, które pozwala na automatyzację oraz przetwarzanie generowanych raportów (e-mail, udostępnianie plików…);
  • ReportWorX365 – bezpłatny dodatek do MS Excel pobierany z Office Store.

Aby nie przedłużać teoretycznego opisu, niżej zamieszczono link do pliku pdf producenta, który przeprowadza porównanie powyższych produktów.

Należy zwrócić uwagę, że plik ten powstał przed wydaniem wersji 10.96 i może on nie zawierać wszystkich obecnie dostępnych funkcjonalności. W razie pytań, skontaktuj się z nami pod adresem e-mail zamieszczonym na końcu wpisu.

Jak zacząć pracę z ReportWorX?

Standardowo, przed rozpoczęciem pracy z ReportWorX należy upewnić się, co do dwóch rzeczy. Po pierwsze, należy uruchomić jako administrator program ReportWorX Express Manager i upewnić się, że zaznaczona jest tam opcja „Enable…”.

Raporty SCADA - ReportWorX Express Plugin Enable
Raporty SCADA – ReportWorX Express Plugin Enable

Dalej, po uruchomieniu programu MS Excel, jako jedna z zakładek na górnym pasku narzędzi powinna pojawić się ta, o nazwie „ReportWorX64”.

Zakładka od wtyczki ReportWorX Express w MS Excel
Zakładka od wtyczki ReportWorX Express w MS Excel

Jeśli tak się nie dzieje, należy otworzyć Opcje programu Excel i przejść do zakładki „Dodatki”. Tam należy upewnić się, że dla kategorii „Dodatki COM” zainstalowano odpowiedni produkt dla ReportWorX Express.

Dodatki COM programu Excel
Dodatki COM programu Excel

Raporty w systemie SCADA – przykład

Obsługę odnowionego narzędzia od ICONICS najlepiej przedstawić na przykładzie. W tym przypadku, zaprezentowane zostanie rozwiązanie, które zakłada:

  • sporządzanie raportu na temat wartości jednej z archiwizowanych zmiennych;
  • za każdym wywołaniem raport zawiera próbki tej zmiennej z ostatnich 15 minut (stosowanie automatycznych parametrów do określania zakresu czasu);
  • każdy raport zawiera automatycznie generowany wykres czasowy;
  • każdy raport posiada automatycznie sporządzony tytuł, który wskazuje na czas, w którym powstał;
  • po wygenerowaniu, raport udostępniany jest w lokalizacji sieciowej na serwerze lokalnym oraz wysyłany w wiadomości e-mail jako PDF.

Klikając w poniższy link przejdziesz bezpośrednio do filmu instruktażowego.

Podsumowanie

ReportWorX64 (szczególnie w swojej pełnej wersji) to narzędzie, które oferuje bardzo wiele możliwości. Funkcją, która nie została poruszona na powyższym filmie, jest np. ustawienie automatycznego wykonywania raportów przy użyciu tzw. „trigger’ów”. Raport może wykonywać się dzięki nim cyklicznie (po upływie określonego czasu), lub przy zachodzeniu określonych zmian w systemie.

Po więcej informacji, jak również w przypadku wątpliwości, skontaktuj się z nami pod adresem e-mail: iconics@elmark.com.pl .

Pobierz wersję DEMO oprogramowania GENESIS64, które zawiera ReportWorX64, ze strony producenta.