Interfejs SCADA wykonuje proste algorytmy

Wiktor Susfał Łączność i Zarządzanie, Wizualizacja SCADA Tagi: , , , ,

Jak dodać przycisk do ekranu SCADA, który wykona dowolne proste algorytmy po jego naciśnięciu? Wszystko bez potrzeby programowania!

Jeśli nie otwierają Ci się pełne rozmiary obrazków, klikaj w nie PPM i wybieraj „Otwórz w nowej karcie”.

O czym tu przeczytasz?

Funkcjonalność prezentowana w tym wpisie to nowość w ostatniej odsłonie systemu SCADA od ICONICS – wersji 10.96 oprogramowania GENESIS64. Jest ona nowym rodzajem komendy wywoływanej z poziomu interfejsu SCADA, w celu wykonania interakcji z systemem. Komenda ta nosi nazwę „Batch”. Pozwala zarówno na wywołanie kilku innych prostszych komend za jednym razem, jak i dba o kolejność ich wykonywania.

W efekcie otrzymujemy możliwość zdefiniowania swego rodzaju „przepisu” na realizację określonych działań w systemie. Poszczególne kroki przypisane do naszego algorytmu mogą wykonywać się w zależności od różnych warunków oraz przechodzić dalej do wybranych komend. Zupełnie jak w schemacie blokowym.

We wcześniejszych wersjach GENESIS64 również możliwe było skonfigurowanie kilku komend wykonywanych np. po wyborze jednego przycisku z ekranu. Różnica polega na tym, że wtedy użytkownik nie miał pełnej kontroli nad kolejnością ich wywoływania, ani warunkami, pod którymi miałoby to nastąpić.

W celu lepszej prezentacji tego, w jaki sposób interfejs SCADA może wykonywać proste algorytmy omówiono dalej krótki przykład.

Proste algorytmy na ekranie SCADA

Przykładowa aplikacja

Postawione zadanie można opisać, jak poniżej.

  • Posiadamy aplikację, która wyświetla nam po jednym parametrze z trzech podłączonych (symulowanych) urządzeń.
  • Jako operator, chcemy za pomocą jednego przycisku zmienić wartości tych 3 parametrów w odstępie 1 sekundy pomiędzy każdym z nich.
  • Chcemy to zrobić po kolei, to znaczy zacząć od konkretnego urządzenia i skończyć na konkretnym.
  • Dodatkowo, dane urządzenie może być w trybie „Ready” lub „Busy”.
  • Tylko do urządzenia w trybie „Ready” algorytm może zapisać wartość.
  • W razie braku możliwości realizacji zadania, algorytm przerwie pracę.
Wyjściowy ekran SCADA do rozpoczęcia wdrożenia prostych algorytmów
Wyjściowy ekran SCADA do rozpoczęcia wdrożenia prostych algorytmów

Powyższe zdjęcie przedstawia wyjściowy interfejs SCADA, od którego zaczniemy omawiać wdrożenie algorytmów. Użytkownik może za jego pomocą zarówno wprowadzić docelowe wartości parametrów, jak i odczytać aktualny stan symulowanych urządzeń. Stan urządzenia („Ready”/”Busy”) jest również symulowany i można go ręcznie zmieniać klikając LPM na odpowiedni okrąg.

Cały projekt jest dostępny do bezpłatnego pobrania na końcu tego wpisu.

Konfiguracja wykonywania algorytmu na ekranie SCADA

Pierwszym krokiem jest dodanie nowego przycisku do ekranu SCADA (którym będziemy wywoływać algorytm) oraz przypisanie do niego właściwej komendy – „Batch”.

Następnie, należy wybrać pole „Steps” (widoczne w ustawieniach komendy „Batch”), tak aby otworzyło się okno konfiguracji nowego algorytmu – zestawu kolejnych komend. Poniższe wideo obrazuje, w jaki sposób zbudować odpowiednią listę komend, aby realizowała algorytm przedstawiony na zdjęciu wyżej. Wszystkie działania przeprowadzane są w programie GraphWorX (części składkowej pakietu GENESIS64).

W celu realizacji postawionego zadania wykorzystamy fakt, że dla każdej komendy na liście można:

  • zdefiniować warunek, pod którym ma się ona wykonać;
  • wskazać kolejny krok zarówno dla przypadku, gdy powyższy warunek będzie spełniony, jak i niespełniony;
  • zamiast komendy można wybrać akcję „Delay”, która po postu odczeka ustaloną chwilę czasu.
Definiowanie prostego algorytmu z poziomu ekranu SCADA

Prezentacja i pliki do pobrania

Konfiguracja sporządzona na potrzeby tego wpisu, działa jak na filmie poniżej. Użytkownik może wprowadzać docelowe wartości parametrów za pomocą klawiatury oraz symulować stan pracy urządzeń („Ready”/”Busy”).

Prezentacja działania aplikacji

Wypełniając poniższy krótki formularz możesz bezpłatnie pobrać plik zawierający zaprojektowany tu ekran SCADA. Jako, że podczas tego wpisu korzystaliśmy tylko z programu GraphWorX, żadne dodatkowe konfiguracje nie są potrzebne.

Podsumowanie

W celu przejrzystego zaprezentowania nowej i praktycznej funkcjonalności ostatniej odsłony pakietu GENESIS64, pokazano tu jeden z prostszych algorytmów. Omawiana komenda pozwala jednak nie tylko na proste manipulowanie wartościami zmiennych, lecz również interakcję z innymi narzędziami wizualizacji od ICONICS. Mówimy tu na przykład o TrendWorX – kreatorze wykresów dla ekranów SCADA.

W celu uzyskania szerszych informacji i bardziej zaawansowanych wskazówek, skontaktuj się z nami pod adresem e-mail: iconics@elmark.com.pl .

Czytaj więcej na temat projektowania inteligentnych wizualizacji bez potrzeby programowania.

Pobierz bezpłatnie wersję 10.96 DEMO oprogramowania GENESIS64 ze strony Producenta.