Nowe rozwiązania Internet of Things

Wiktor Susfał Internet Of Things, Wdrożenia i Publikacje Tagi: , , , , ,
Oprogramowanie Internet of Things od Iconics integruje się z urządzeniami Advantech

ICONICS współpracuje z Advantech, aby zaoferować zintegrowane rozwiązania z zakresu Industrial Internet of Things oraz Micro SCADA.

Producent oprogramowania SCADA oraz Internet of Things – ICONICS – przygotowuje się do wydania najnowszej wersji swoich produktów. Przykład to IoTWorX w wersji 10.96 wykorzystywany w celu obsługi bram IoT.

IoTWorX 10.96, w połączeniu z przemysłowymi produktami do przesyłu danych od Advantech, zapewnia kompleksowe i przystępne cenowo rozwiązanie. Każda aplikacja wdrażająca ideę Internetu Rzeczy lub automatyzująca budynki będzie mogła skorzystać z nowych funkcjonalności. Obejmują one na przykład: wzmocnione cyberbezpieczeństwo i lepszą skalowalność. Cechy te są często wymagane przez firmy wdrażające rozwiązania IIoT.

Nowa jakość w dziedzinie Internet of Things

ICONICS to globalny dostawca oprogramowania automatyzacyjnego, sześciokrotnie nagrodzony tytułem Microsoft Partner of the Year. Advantech jest natomiast światowym liderem w dziedzinie inteligentnych systemów i platform wdrażających Przemysłowy Internet Rzeczy. Obie te firmy nawiązały współpracę w celu dostarczenia zaawansowanego i zintegrowanego rozwiązania IoT Micro SCADA.

Pakiet oprogramowania ICONICS IoTWorX™ 10.96, będzie instalowany w nowej generacji komputerów wbudowanych Advantech serii UNO-2000 i UNO-2300. Pozwoli to przekształcić bramy serii UNO w inteligentne urządzenia przekazujące dane produkcyjne do Chmury. Są one idealne wszędzie tam, gdzie należy wypełnić lukę pomiędzy sieciami komunikacyjnymi w halach produkcyjnych, a platformą opartą na chmurze Azure.

ICONICS IoTWorX wykorzystuje w maksymalnym stopniu możliwości platformy Azure, aby zapewnić skalowalność oraz bezpieczeństwo każdej aplikacji. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu kontenerów kompatybilnych z oprogramowaniem Docker, przenoszących usługi ICONICS z chmury do bram IoT.

Wiele modułów („kontenerów”) od wielu dostawców może działać razem na bramie IoTWorX, zarówno w izolowanym, jak i wspólnym środowisku. IoTWorX 10.96 przeprowadza operacje logiczne i analizę danych jeszcze przed wysłaniem ich do chmury. Pozwala to w rezultacie przekształcić przystępne cenowo urządzenia pośredniczące w inteligentne bramy IoT.

IoTWorX agreguje również sygnały, które w swojej podstawowej postaci są całkowicie rozbieżne. Realizuje to dzięki obsłudze protokołów branżowych, takich jak: OPC UA, BACnet, SNMP, Modbus, MQTT i usług internetowych. Następnie publikuje te dane w czasie rzeczywistym do chmury za pośrednictwem protokołów AMQP, MQTT lub REST. Co więcej, komunikacja odbywa się w bezpieczny sposób.

IoTWorX - schemat architektury oprogramowania
IoTWorX – schemat architektury oprogramowania

Dodatkowe funkcje na bramie IoT

Dostęp do danych w ramach Internet of Things

Broker Wiadomości od ICONICS, również nowy w wersji 10.96, zapewni obsługę połączeń typu ‚”point to point” pomiędzy poszczególnymi systemami. W celu wymiany informacji pomiędzy systemami w bezpieczny i skalowalny sposób, wykorzystuje on architekturę zorientowaną na usługi. Dzięki temu umożliwia integrację aplikacji działających w przedsiębiorstwie z zewnętrznymi usługami i aplikacjami. Opiera się on na architekturze MQTT oraz Enterprise Service Bus, służącej do zarządzania i przeprowadzania integracji danych.

Dodatkowo, brama IoTWorX obsługuje wewnętrzny interfejs zgodny z architekturą REST. Wykorzystuje go do obsługi danych w czasie rzeczywistym, zapewniając wszystkim kontenerom działającym na bramie bezpośredni dostęp do zbieranych informacji. Użytkownicy mogą bezpiecznie przeglądać te dane, jeszcze przed wysłaniem ich do chmury. Dostęp do nich jest możliwy zarówno na miejscu, jak i zdalnie.

„Najnowsza wersja IoTWorX od ICONICS zapewnia użytkownikom dostęp do wielu korzyści płynących z integracji z chmurą”, powiedział Russ Agrusa, dyrektor generalny ICONICS. „Obejmują one zarówno: zaawansowaną analizę usterek, wizualizację, wsparcie dla dodatkowych systemów operacyjnych, jak i inne możliwości zapewniane przez Microsoft Azure lub pozostałe platformy”.

Zaawansowana skalowalność i analiza danych

Analityka danych na bramie IoT jest możliwa dzięki wbudowanym regułom wykrywania błędów służącym do przewidywania wystąpienia awarii. Co więcej, IoTWorX oferuje możliwość tworzenia własnych algorytmów przepływu danych (ang. Workflows). Pozwala to łączyć informacje o usterkach z innymi, a następnie wysyłać wstępnie przetworzone dane do chmury.

IoTWorX 10.96 obsługuje również prostą, łatwą w obsłudze rejestrację urządzeń w chmurze. Z usługą rejestrowania urządzeń od Microsoft oraz wykorzystując standard Trusted Platform Module (TPM), wymaga się jedynie minimalnej interakcji użytkownika. Umożliwia to dodanie do aplikacji tysięcy urządzeń w bezpieczny i skalowalny sposób, w całym przedsiębiorstwie. Również niestandardowe kontenery OEM można łatwo zintegrować z oprogramowaniem IoTWorX 10.96.

IoTWorX 10.96 będzie obsługiwać zarówno systemy operacyjne z rodziny Windows, jak i Linux. Zapewni to swobodę w wyborze odpowiedniej platformy sprzętowej Advantech, w celu wykorzystania jej jako bramy IoT. Szeroki wachlarz możliwości oferowany przez firmy ICONICS oraz Advantech pozwala dopasować produkty do szczegółowych wymagań każdego klienta.

Następujące systemy operacyjne są obecnie testowane z IoTWorX 10.96:

 • Windows 10 IoT Enterprise,
 • Ubuntu 18.04, 16.04 (AMD64),
 • Raspbian Stretch (ARM32),
 • Ubuntu Server 18.04, 16.04 (AMD64).
Internet Of Things

O firmie Advantech

Wizją firmy Advantech jest stworzenie inteligentnej planety. Firma ta jest światowym liderem w dziedzinie inteligentnych systemów IoT i platform wbudowanych. Wychodząc naprzeciw trendom, jakie narzucają Przemysłowy Internet Rzeczy, Big Data oraz zagadnienia Sztucznej Inteligencji, Advantech promuje rozwiązania sprzętowe i programowe IoT wykorzystujące jego autorską platformę – WISE-PaaS. Wszystko to, aby pomóc partnerom biznesowym i klientom w podłączaniu do chmury ich infrastruktury przemysłowej.

Advantech również współpracuje z partnerami, w celu współtworzenia środowisk biznesowych, które przyspieszają realizację celu, jakim jest wdrażanie „Inteligencji Przemysłowej”.

Zapoznaj się z produktami Advantech dostępnymi w ramach oferty ELMARK Automatyka.

Informacje ogólne o ICONICS

ICONICS, wieloletni posiadacz tytułu Microsoft Gold Partner i sześciokrotny laureat nagrody Microsoft Partner of the Year, dostarcza rozwiązań, które:

 • zwiększają produktywność,
 • redukują czas i koszty potrzebne do integracji systemów,
 • optymalizują wykorzystanie zasobów przedsiębiorstwa.

Wszystko to dzieje się z wykorzystaniem oprogramowania wizualizacyjnego oraz automatyzacyjnego.

Założona w 1986 roku firma ICONICS posiada 350 000 instalacji w ponad 100 krajach na całym świecie. ICONICS wychodzi naprzeciw wymagającym wyzwaniom napotykanym w wielu branżach, jak na przykład:

 • motoryzacji,
 • automatyzacji budynków,
 • przemyśle spożywczym i napojów,
 • przemyśle petrochemicznym,
 • energii odnawialnej.

ICONICS projektuje swoje rozwiązania tak, aby wykorzystywały technologie Microsoft, w tym Windows 10, Windows Server, Microsoft .NET, Azure, SQL Server, czy Microsoft SharePoint.

Podsumowanie

Jeśli zainteresowała Cię tematyka Internet of Things i chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości, lub obsługi wymienionych tu komponentów, zajrzyj do odpowiedniej kategorii wpisów na naszym blogu.

Elmark Automatyka udostępnia wersje DEMO produktów od ICONICS w celu ich osobistego przetestowania. Napisz do nas na iconics@elmark.com.pl , aby uzyskać większą ilość informacji, wersję testową lub ofertę handlową.