Sterowanie głosem w systemach przemysłowych

Wiktor Susfał Internet Of Things, Wdrożenia i Publikacje Tagi: , , , ,

Wraz z rozwojem nowoczesnych idei takich, jak np. Internet of Things czy Przemysł 4.0, operatorzy ICS otrzymują całkiem nowe narzędzia. Jednym z nich są interfejsy pozwalające na sterowanie głosem w systemach przemysłowych.

Autorem poniższego artykułu jest Melissa Topp – senior director of global marketing w firmie ICONICS. Jego oryginalną wersję można natomiast znaleźć pod tym linkiem.

Nowy Voice Machine Interface od ICONICS pomaga kierownikom zakładów i personelowi serwisowemu w wykonywaniu różnych funkcji przy pomocy Microsoft Cortana.

Cortana jest asystantem wirtualnym wykorzystującym algorytmy wdrażające sztuczną inteligencję.

W filmie „Star Trek IV: The Voyage Home” inżynier Scotty, wraz z załogą, podróżował z 23. wieku do 1986 roku. W końcu natrafili na komputer z tamtych czasów. Uznając klawiaturę i mysz za „osobliwe”, Scotty decyduje się na rozmowę z urządzeniem. Już teraz (33 lata od 1986 roku), możliwość sterowania głosem, którą Scotty uznał za oczywistość, jest dostępna w prawdziwym życiu. W rzeczywistości jest to tylko jeden z wielu interfejsów użytkownika do przetwarzania i wykorzystywania danych. Umożliwia on również sterowanie urządzeniami w systemach przemysłowych.

Nowa jakość sterowania w systemach przemysłowych

ICONICS, globalny twórca oprogramowania automatyzacyjnego, wprowadził nowy interfejs maszyny głosowej (VMI) do swojego pakietu GENESIS64. VMI obsługuje głosowych asystentów cyfrowych, takich jak Microsoft Cortana, interpretując polecenia głosowe użytkowników w celu wykonywania różnych funkcji. Może to być zarówno monitorowanie stanu systemów i procesów, sterowanie urządzeniami i sprzętem, jak i analiza kluczowych wskaźniki wydajności. Technologia VMI firmy ICONICS pomaga kierownikom zakładów, technikom utrzymania ruchu oraz kadrze kierowniczej wykorzystać wygodę, jaką daje swobodna, naturalna interakcja językowa. Nie jest to tylko wygodne, lecz także zwiększa produktywność i wydajność operacyjną.

Sterowanie głosowe w systemach przemysłowych
Sterowanie głosowe w systemach przemysłowych

Dodatkowe możliwości dzięki VMI

Nowy VMI dołącza do istniejącego Holograficznego Interfejsu Maszynowego (HMI) ICONICS, który został opracowany w celu integracji z Microsoft HoloLens. Tandem ten może być wykorzystywany w aplikacjach takich jak konserwacja i zdalne wsparcie techniczne. Co więcej, rozwiązanie to integruje się z usługami w chmurze, poprzez oprogramowanie IoTWorX firmy ICONICS. Jest ono kompatybilne z platformą Microsoft Azure.

Kombinacja ta może być również wykorzystana z platformą Microsoft Azure Digital Twins, gdzie dane z podłączonego sprzętu są dostępne w dowolnym miejscu – często przez Przemysłowy Internet Przedmiotów – w celu stworzenia wirtualnych modeli monitorowania i sterowania w czasie rzeczywistym.

Wstępne przygotowanie danych do odczytu z dowolnego miejsca wykorzystuje się często w aplikacjach takich, jak np. robotyka kolaboratywna (coboty).

Rozwój technologii interfejsów użytkownika

Firma ICONICS, która rozpoczęła działalność w 1986 roku, konsekwentnie reagowała na potrzeby klientów w zakresie interfejsu użytkownika dla oprogramowania automatyzacyjnego.

Początkowo, interfejs użytkownika ICONICS, zaczynając od rozwiązania opartego na wierszu poleceń, ewoluował w kierunku:

  • samodzielnych aplikacji kompatybilnych z systemem Windows (w tym GENESIS64);
  • produktu WebHMI opartego na przeglądarce internetowej;
  • aplikacji MobileHMI, która działa na smartfonach i tabletach.

W miarę jak nowe rozwiązania – takie jak głosowi asystenci cyfrowi, komputery nasobne i Smart Watch’e – będą nadal powstawać, ICONICS będzie współpracować z producentami sprzętu i pionierami technologicznymi, takimi jak Microsoft, w celu zapewnienia kompatybilności interfejsu użytkownika dla swoich rozwiązań programowych.

Gdyby znalazł się w 2019 r., Scotty z pewnością doceniłby szeroki wachlarz nowoczesnych interfejsów użytkownika ICONICS, które wizualizują, archiwizują, analizują i udostępniają dane w chmurze.

Interfejsy użytkownika ICONICS współpracują z szerokim wachlarzem urządzeń w systemach przemysłowych.
Interfejsy użytkownika ICONICS współpracują z szerokim wachlarzem urządzeń w systemach przemysłowych.

Rozwiązania od ELMARK w zakresie VMI

Elmark Automatyka pomaga klientom w doborze różnych produktów ze swojej oferty w celu zbudowania rozwiązania, które najlepiej spełnia potrzeby odbiorcy końcowego. W powyższym artykule Melissy Topp znajduje się wzmianka o wykorzystaniu interfejsów głosowych w aplikacjach wdrażających roboty kolaboratywne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, o tym jak zaprojektować podstawową aplikację tego rodzaju, z wykorzystaniem urządzeń od ELMARK, kliknij w poniższy przycisk.

Powyższe rozwiązanie, oprócz oprogramowania GENESIS64 od ICONICS, wykorzystuje również cobota marki Universal Robots oraz komputer nasobny HMT-1 od RealWear. Więcej o tych urządzeniach można przeczytać pod poniższymi linkami.

Oprogramowanie SCADA od ICONICS wykorzystuje najnowsze technologie oraz 64-bitową architekturę systemów w celu integracji z wiodącymi obecnie rozwiązaniami z zakresu automatyki.

Podsumowanie

Oprogramowanie od ICONICS składa się z wielu komponentów pozwalających użytkownikowi na zróżnicowany, coraz wygodniejszy, dostęp do danych.

Są to produkty takie, jak na przykład MobileHMI (przenoszący ekrany SCADA na telefony), czy IotWorX – zapewniający łączność systemów lokalnych z chmurą.

Wobec szerokiego wachlarza dostępnych rozwiązań Elmark Automatyka chętnie pomoże Ci w doborze najlepszej dla Ciebie konfiguracji produktów. Co więcej, udostępniamy wersję testową oprogramowania GENESIS64, w celu samodzielnego przetestowania funkcjonalności pakietu.

Skontaktuj się z nami na iconics@elmark.com.pl , aby otrzymać wersję testową, dowiedzieć się więcej, lub złożyć zapytanie handlowe.