Mobilna SCADA / HMI – zaawansowane funkcje

Wiktor Susfał Rozwiązania Mobilne Tagi: , ,
Mobilna SCADA - zdjęcie główne

Przegląd rozszerzonych funkcji narzędzi ICONICS, dzięki którym mobilna aplikacja SCADA / HMI staje się wygodniejsza niż kiedykolwiek.

Obecnie, gdy na świecie coraz więcej inwestuje się w technologie globalizujące dostęp do informacji w przemyśle – jak np. Internet of Things, szybki i ciągły dostęp do danych procesowych zyskuje kluczowe znaczenie. Dane te jednak mogą tracić na swej wartości jeśli będą niepełne lub zaprezentowane w nieprzejrzysty sposób.

Wpis ten powstał, aby przybliżyć to, jak narzędzia ICONICS pozwalają przenieść stacjonarną aplikację SCADA z komputerów na ekrany urządzeń mobilnych. Co więcej, proces ten zachowuje wszystkie najważniejsze aspekty działania takiej aplikacji zapewniając, że użytkownik otrzymuje pełną wizualizację, gdziekolwiek się znajduje.

Jakie narzędzia oferuje ICONICS?

Sztandarowym narzędziem od ICONICS pozwalającym na projektowanie rozwiązań mobilnych jest MobileHMI. Komponent ten instaluje się razem z pakietem oprogramowania SCADA od ICONICS.

Narzędzie to pozwala na zaprojektowanie responsywnych ekranów, z których składa się mobilna aplikacja SCADA / HMI oraz ich publikację w lokalizacji sieciowej. Co więcej, dostęp do tych aplikacji z urządzenia klienckiego zapewnia wygodny interfejs użytkownika „Applications Hub”. Przedstawia on graficznie zawartość serwera MobileHMI pozwalając na prostą nawigację pomiędzy aplikacjami.

Podstawy pracy z MobileHMI, zarówno w roli narzędzia do konfiguracji serwera aplikacji, jak i oprogramowania klienckiego, opisano w 3-częściowym artykule na naszym blogu.

Czytając dalej ten wpis zapoznasz się z przykładowymi etapami tworzenia aplikacji mobilnej, prezentującymi wybrane dodatkowe funkcje MobileHMI.

Mobilna aplikacja SCADA / HMI – przykład projektu

Parametry projektu

MobileHMI pozwala przenosić wszystkie najważniejsze funkcjonalności aplikacji SCADA na urządzenia mobile. Aby rozpocząć projektowanie ekranu, należy otworzyć program GraphWorX (środowisko tworzenia HMI od ICONICS) i ustawić odpowiednie parametry dla projektu. Ekrany mogą być zaprojektowane dla rozdzielczości wybranego urządzenia, lub jako uniwersalne.

Ustawienia projektu ekranu SCADA HMI

Zarządzanie zasobami

Nawet ekrany mobilne zaprojektowane przy użyciu narzędzi od ICONICS obsługują drzewa zasobów tworzone w AssetWorX. Teraz użytkownik ma możliwość wygodnego nawigowania po rozproszonych zasobach również za pomocą zwykłego telefonu komórkowego.

Do elementów w drzewie zasobów można przypisać pewne akcje dynamiczne. Przykładem mogą być te, które ustawiają określone wartości dla kluczowych zmiennych, na podstawie których wyświetlane są informacje w aplikacji. Dzięki temu, raz zaprojektowane ekrany mogą posłużyć do prezentacji danych pochodzących z różnych urządzeń i procesów.

Dodając do tego kilka „kafelków”, prowadzących do bardziej szczegółowych ekranów HMI można otrzymać przejrzysty i responsywny ekran startowy aplikacji. Aby lepiej wyobrazić sobie powyższe treści, zamieszczono wideo obrazujące opisane działania.

Konfiguracja Ekranu Startowego HMI

Więcej informacji o AssetWorX znajduje się w innym artykule na naszym blogu.

Obsługa Alarmów

Alarmowanie o usterkach to jedna z kluczowych funkcji systemów SCADA. Co więcej, usterka jest czymś nieplanowanym, dlatego śledzenie stanu awarii w firmie powinno być możliwe zawsze i z każdego miejsca na ziemi.

Narzędzia od ICONICS pozwalają na przejrzystą prezentację informacji o usterkach na urządzeniach mobilnych w czasie rzeczywistym. Służy do tego komponent AlarmWorX Viewer. Pozwala on na konfigurację stylu wyświetlania alarmów oraz wielu filtrów powodujących, że prezentowane są tylko interesujące informacje z punktu widzenia użytkownika.

Na poniższym filmie pokazano dwie z czterech metod wyświetlania danych dostępnym w AWX Viewer: lista zwykła oraz przewijana. Mimo, że oferują nieco mniej opcji konfiguracyjnych od domyślnej tabeli alarmów w AWX Viewer, zachowują one najważniejsze jej funkcjonalności i lepiej sprawdzają się na urządzeniach mobilnych.

Ekran alarmowania HMI

Więcej informacji na temat konfiguracji serwera alarmowania AlarmWorX oraz metod wizualizacji alarmów znajduje się w innym artykule naszego bloga.

Zaawansowane wykresy

Przy projektowaniu ekranu startowego zostały wspomniane elementy SmartTile. Mimo, że pozwalają one na prezentację danych w postaci wykresów, użytkownik może dodać do mobilnego ekranu HMI również standardowy wykres. Służy do tego narzędzie TrendWorX Viewer.

TrendWorX Viewer sprawdza się dobrze przy aplikacjach mobilnych, gdyż potrafi wizualizować zmienne, których ścieżka adresowania jest dynamiczna. Dynamiczna, czyli zmieniana na bieżąco, na żądanie operatora. Dzięki temu jedna instancja kontrolki „TrendWorX Viewer” może obrazować przebiegi wielu zmiennych, w zależności od żądania operatora.

Ekran Wykresów HMI

Prace wykańczające nad projektowanym ekranem SCADA HMI

Aby zakończyć projekt i sprawić, że wszystkie trzy ekrany będą się „widzieć” należy dodać do określonych obiektów pewne akcje dynamiczne.

W przypadku ekranu startowego, należy do obydwu obiektów typu „Smart Tile” przyporządkować akcję dynamiczną„Pick Action” wykonującą komendę „Load Display”. Dla każdego SmartTile należy wskazać odpowiedni ekran (alarmowania lub wykresów), który ma otworzyć się po uruchomieniu akcji dynamicznej.

Drugi krok to przyporządkowanie takiej samej akcji dynamicznej do obydwu przycisków z napisem „BACK” znajdujących się na ekranach alarmowania i wykresów. Tym razem jednak, jako ekran docelowy należy wskazać ten startowy, stworzony na początku wpisu.

Na sam koniec należy do przycisków „Variable 1” oraz „Variable 2” zlokalizowanych na ekranie wykresów przypisać akcje ustawiające odpowiednie wartości Globalnych Aliasów. Jeśli nie wiesz jak wykonać powyższe czynności, lub co to są Globalne Aliasy, powinieneś zapoznać się z 3 częściowym artykułem wprowadzającym do MobileHMI. Link do niego znajduje się na początku tego wpisu.

Do pobrania

Skoro Aliasy Globalne współtworzą ścieżki adresowe zmiennych, to ich konfiguracja (zestaw wartości) zależy oczywiście od lokalizacji tych zmiennych, które są archiwizowane i wyświetlane na ekranie wykresów. Aby lepiej zrozumieć zamieszczone tu treści (i te pominięte – odnoszące się do ustawień archiwizacji, czy serwera alarmowania), poniżej zamieszczono krótki formularz umożliwiający pobranie plików składowych projektu.

Publikacja oraz testowanie aplikacji mobilnej

Aplikacja SCADA HMI zostanie udostępniona na lokalnym serwerze MobileHMI zainstalowanym na komputerze PC. Następnie, wykorzystując sieć lokalną, zaprojektowane ekrany zostaną przetestowane przy użyciu telefonu komórkowego.

Telefon posiada zainstalowaną kliencką wersję programu MobileHMI. Zamienia ona każde urządzenie mobilne w pełnoprawnego klienta SCADA. Można ją pobrać bezpłatnie z większości sklepów internetowych.

Niżej przedstawiono kroki prowadzące do publikacji projektu na serwerze lokalnym.

Publikacja projektu SCADA HMI

Poniżej natomiast przedstawiono zrzut ekranu z urządzenia mobilnego prezentujący działanie aplikacji w praktyce.

Elmark Automatyka udostępnia wersję demo oprogramowania GENESIS64 (którego częścią jest MobileHMI) w celu osobistego przetestowania funkcjonalności pakietu. Skontaktuj się z nami na ICONICS@elmark.com.pl w celu otrzymania wersji testowej lub oferty handlowej.

Komentarz do “Mobilna SCADA / HMI – zaawansowane funkcje

Comments are closed.