ICONICS wykorzystuje nową platformę od MICROSOFT – Azure Digital Twins

Wiktor Susfał Wdrożenia i Publikacje

W jaki sposób ICONICS sprawia, że inteligentne budynki stają się jeszcze inteligentniejsze dzięki platformie Azure Digital Twins?

Postęp w kierunku rozwiązań IoT dla systemów SCADA

Inżynierowie nie muszą już ręcznie sprawdzać i dostosowywać parametrów budynków, aby stawały się one bardziej efektywne. Oprogramowanie dla inteligentnych budynków firmy ICONICS zbiera i analizuje dane z czujników Internet of Things (IoT) wchodzących w skład systemów zarządzania budynkiem, zapewniając właścicielom wgląd w kondycję ich nieruchomości, poprawę efektywności energetycznej i zyski. ICONICS, z siedzibą w Foxborough, Massachusetts, polega na platformie firmy Microsoft – Azure Digital Twins, aby zwiększać skalowalność oprogramowania i szybko dostarczać klientom innowacyjnych możliwości, takich jak analiza obciążenia systemu i analiza przestrzenna.

„Jak rozwijamy naszą firmę? Wykorzystując nową platformę Azure Digital Twins do budowania nowych rozwiązań dla naszych klientów, o nieograniczonej skali, efektywności kosztowej i bezprecedensowej dostępności danych.”

Russ Agrusa: Prezes i dyrektor generalny

ICONICS

Kiedyś zarządcy budynków polegali na tzw. „building whisperers”, aby poprawić efektywność energetyczną swoich obiektów. Inżynierowie ci, wspinali się na dachy, schodzili do piwnic oraz zaglądali pod płytki na suficie – obserwując i dostrajając każdą strukturę od góry do do dołu, aby cały budynek mógł pracować wydajniej..

Obecnie, organizacje na całym świecie, w tym Microsoft, używają inteligentnego oprogramowania dla budynków firmy ICONICS do automatyzacji i poprawy procesu optymalizacji. Oprogramowanie dla inteligentnych budynków firmy ICONICS zbiera dane z czujników z różnych systemów zarządzania nieruchomością i przechowuje je w jednym miejscu, aby zapewnić ich właścicielom wgląd w kondycję budynku, a także stosuje rozbudowaną analizę danych w celu zapewnienia znaczących oszczędności energii.

„Program Microsoft Energy Smart Buildings pozwolił firmie Microsoft zaoszczędzić 20 procent z rachunków za energię”, mówi Russ Agrusa, prezes i dyrektor generalny ICONICS. 

ICONICS, sześciokrotny partner roku Microsoft oraz partner roku Microsoft w dziedzinie produkcji, udostępnia swoje oprogramowanie na platformie Microsoft Azure i Azure Digital Twins – chmurze i zarazem platformie Internet of Things (IoT), która umożliwia organizacjom tworzenie wirtualnej reprezentacji przestrzeni fizycznej, co pomaga analizować i optymalizować jej wykorzystanie w rzeczywistości. Korzystając z Azure Digital Twins, ICONICS poprawia skalowalność systemu – i sprawnie rozszerza możliwości swoich rozwiązań IoT, aby szybciej wprowadzać innowacyjne usługi dla klientów.

Przyspieszenie rozwoju z wykorzystaniem bloków usług dla budynków

ICONICS od dawna wykorzystuje połączenie własnych technologii i usług Microsoft do dostarczania rozwiązań Smart AnalytiX. Strategia ta, umożliwiła firmie znaczne przyspieszenie rozwoju i skoncentrowanie się na różnicowaniu produktów, zamiast na budowie odpowiedniej platformy.

Inteligentne oprogramowanie dla budynków ICONICS działa na Microsoft Azure od 2015 roku. Oprogramowanie ICONICS funkcjonuje jako centrum integracji systemów zarządzania budynkiem, które kontrolują ogrzewanie, wentylację, oświetlenie i inne. Zbiera i centralizuje również dane z czujników każdego systemu. Technologia firmy ICONICS wykonuje wizualizację i archiwizację tych danych, podczas gdy zaimplementowane algorytmy sztucznej inteligencji przewidują, kiedy maszyna ulegnie awarii lub zużyje więcej energii niż jest to konieczne. Technologia ta przewiduje również, które problemy będą miały największy wpływ na zużycie energii lub wzrost kosztów, tak aby kierownicy budynków mogli nadać odpowiedni priorytet działaniom naprawczym.

Wizualizację i raportowanie dla platformy ICONICS Smart AnalytiX zapewnia narzędzie ICONICS GraphWorX64, uzupełnione o Microsoft Power BI oraz Office 365. Rozwiązania te integrują się z Microsoft Dynamics 365 for Field Service w celu automatycznego ostrzegania pracowników serwisu terenowego o problemach oraz przekazywania technikom kompletnych informacji na temat usterki i wszelkich istotnych historii napraw. Personel serwisowy w terenie może uzyskać dostęp do tych informacji za pomocą telefonów, tabletów i urządzeń przenośnych mających zainstalowany interfejs ICONICS MobileHMI.

ICONICS pracuje obecnie nad włączeniem Azure Machine Learning do swojej usługi wykrywania i diagnostyki usterek, Facility AnalytiX, w celu zastosowania modeli analityki predykcyjnej w odniesieniu do już zgromadzonych danych.

Agrusa wyjaśnia: „Będziemy używać Azure Machine Learning w obszarach, w których konwencjonalne zasady predykcji błędów nie działają dobrze. Niektóre urządzenia, takie jak agregat chłodniczy, są tak skomplikowane, że do ich dostrojenia i optymalizacji potrzebne jest uczenie maszynowe”.

Dostarczanie innowacyjnych usług na rynek IoT

Wraz z niedawnym przyjęciem platformy Azure Digital Twins, firma ICONICS uzyskała ogromną skalowalność i jeszcze bardziej zaawansowane możliwości dla swoich rozwiązań Smart AnalytiX.

„Przetwarzamy już ponad 157 milionów rekordów dziennie z budynków Microsoft w regionie Puget Sound”, mówi Agrusa. „Gdy zostanie już w pełni wdrożony, Azure Digital Twins da nam hiper-skalowalność do bardziej efektywnego zarządzania tymi danymi i jeszcze szybszego udzielania odpowiedzi klientom, na każdym urządzeniu”.

Jeszcze bardziej ekscytująca jest możliwość włączenia funkcjonalności Azure Digital Twins do produktu, aby pobudzić dalsze innowacje. Na przykład, ICONICS wykorzystuje niedawno wydany wykres – Twin Object Models & Spatial Intelligence, w celu elastycznego rozszerzenia zakresu obecnych rozwiązań w dziedzinie zarządzania energią o dodatkowe aspekty, takie jak zarządzanie sprzętem, wykorzystanie przestrzeni i tworzenie scenariuszy wpływu otoczenia. Usługi te przyczynią się do poprawy wydajności zarządzania budynkiem, komfortu użytkowników, długowieczności wyposażenia i umożliwią bardziej inteligentne wykorzystanie potencjału nieruchomości.

Nowe zaawansowane możliwości obliczeniowe, które daje Azure Digital Twins umożliwiają firmie ICONICS łączenie danych telemetrycznych pobieranych w czasie rzeczywistym z danymi z wykresów przestrzennych. Dzięki temu, kierownicy budynków mogą podejmować decyzje dotyczące obecnego obłożenia w czasie zbliżonym do rzeczywistego, zamiast polegać na zamodelowanym obłożeniu, a także są w stanie analizować wykorzystanie przestrzeni w celu poprawy efektywności jej utrzymania.

W przyszłości, ICONICS planuje zastosować nową izolację danych i zagnieżdżone możliwości dzierżawy, aby stworzyć oprogramowanie działające jako usługa dla klientów i dla niestandardowych wielozadaniowych rozwiązań abonamentowych.

„Wierzymy, że tworzenie tego typu usług wygeneruje dla nas duży wzrost w ciągu najbliższych kilku lat”, mówi Agrusa.