AnalitiX BI: Wykorzystanie zestawów danych w wizualizacji KPIWorX

Bartłomiej Pień Łączność i Zarządzanie, Wizualizacja SCADA

Zestawy danych Buisness Inteligence  bez ich atrakcyjnej, graficznej wizualizacji są mało przydatne. Ten wpis omówi jak efektywnie użyć zestaw danych z BI Server.

Poprzedni wpis przedstawiał jak przygotować zestaw danych BI w module BI Server, niezbędny do analizy danych oraz ich wizualizacji. Wykorzystanie danych przetworzonych przez BI Server ma niezaprzeczalne zalety. Dzięki możliwości filtrowania danych dzięki połączeniu tabel relacjami, a także dzięki możliwościom drążenia wgłąb źródeł danych pozwala poznać wpływ każdej składowej na ostateczny wynik analizowanego procesu. Jednak bez atrakcyjnej i prostej w przygotowaniu wizualizacji nie uda się wykorzystać zalet zestawów danych BI.  Przedstawię możliwości no alesposoby wykorzystania danych, w KPIWorX.

 Konfiguracja KPIWorX

By przejść do KPIWorX należy włączyć GraphWorX64 w trybie runtime, następnie na wstążce wybrać ikonę podpisaną KPIWorX lub właczyć dowolną przeglądarkę internetową obsługującą HTML5 i wpisać adres http://localhost/kpiworx (lub adres IP komputera w miejsce localhost, na którym zainstalowany jest pakiet Genesis64). Po przejściu do KPIWorX ukaże się nam okno konfiguracji, w którym możemy konfigurować dowolnie układ ekranu wizualizacji. Tutaj także dodajemy widżety wizualizacji. Konfiguracja odbywa się na zasadzie przeciągnij i upuść, z lewej strony okna przeciągamy dane, a z prawej symbole i widżety. Przejdźmy do konfiguracji:

  1. Przeciągnij widżety na ekran wizualizacji jak zaprezentowano poniżej.
  2. Z lewej strony ekranu w drzewie zasobów przejdź do My Computer> AnalitiX> BI Server> Data Models> Sygnaly. Następnie z zakładki Nazwy przeciągnij element Display Name na widżet Filter.
  3. Przejdźmy do konfiguracji Pie. Przeciągnijmy na niego kolejno DisplayName Nazwy, oraz Value Dane. Mając zaznaczone Pie przełącz zakładkę z prawej strony okna na zakładkę Widget Setting. Jak widać konfigurator automatycznie skonfigurował nam wartości wsadowe jako suma wartości, można jednak zmienić to rozwijając listę.
  4. Następnie przejdźmy do konfiguracji Data Diagram. Dodajmy sumę Value do Value, DisplayName do Columns oraz Timestamps  do Rows.
  5. Kolejnym elementem, który skonfigurujemy będzie Categorical Chart. Przeciągnij kolejno na ten element Timestamp oraz dwukrotnie Values. Następnie z listy rozwijanej wybierz wartość średnią (Avg of Values) oraz maksimum (Max of Values). Tak skonfigurowany wykres umożliwi nam filtrowanie wartości po datach. Wejdź w tryb prezentacji aby sprawdzić działanie funkcjonalności drill down. By przejść w głąb źródeł danych należy dwukrotnie kliknąć LPM na interesujący nas słupek danych. Jak widać filtrowanie danych ma wpływ na cały ekran z danymi. 
  6. Ostatnim elementem, który pozostał do konfiguracji jest to Tree Map. Przeciągnij DisplayName oraz Values. Możesz dowolnie zmienić typ agregacji np. z Sum na Avg.
  7. Następnie przejdź do trybu prezentacji i sprawdź efekty konfiguracji. Sprawdź jak działa wizualizacja, a następnie sprawdź inne opcje konfiguracji, których nie omówiłem w tym wpisie. Zmieniaj konfigurację i sprawdź jakie możliwości daje wizualizacjia KPIWorX.

Elmark Automatyka udostępnia wersję demo oprogramowania GENESIS64 w celu osobistego przetestowania funkcjonalności pakietu. Skontaktuj się z nami na ICONICS@elmark.com.pl w celu otrzymania wersji testowej lub oferty handlowej.