Wdrożenie: GENESIS64 na statku Cruiser MSC Meraviglia

Bartłomiej Pień Wdrożenia i Publikacje

Cruiser MSC wybrał ICONICS. Produkty ICONICS będą odpowiedzialne za wizualizację urządzeń na najnowszym statku we flocie Cruiser MSC.

MSC Cruises, z siedzibą w Genewie, z stocznią w Saint-Nazaire we Francji, jest czwartą co do wielkości na świecie spółką oferującą rejsy wycieczkowe i największą prywatną firmą turystyczną oraz liderem na rynku w regionie Morza Śródziemnego, Ameryki Południowej i RPA. W latach 2004-2014 spółka odnotowała wzrost o 800%, przewiozła 1,67 mln osób w 2014 roku i odnotowała dobre wyniki finansowe, osiągając obroty w wysokości 1,5 mld euro.

MSC Cruises, pracując z integratorem systemów, Engie Axima wybrał ICONICS GENESIS64™ HMI/SCADA oraz system automatyki budynkowej dostosowany do wyjątkowych potrzeb klienta. MSC Cruises poszukiwał nowoczesnego systemu monitorowania i kontroli najnowszego statku wycieczkowego MSC Meraviglia. Według informacji przedstawionych przez przedsiębiorstwo, przy 171 598 tonach pojemności rejestrowych brutto (GRT) i liczbie gości wynoszącej 5 714, MSC Meraviglia jest zarówno największym statkiem, jaki kiedykolwiek zbudował europejski armator (MSC Cruises), jak i największym statkiem oddanym do eksploatacji w 2017 roku. Statek wycieczkowy, 13-ty w flocie MSC Cruises ma długość 315 metrów, 43 metry szerokości i 65 metrów wysokości i może podróżować z prędkością do 22,7 węzła. Wśród atrakcji statku znajduje się park wodny z wieloma zjeżdżalniami, himalajski tor linowy, teatr Cirque du Soleil i największa kopuła LED na morzu.

MSC Cruises traktuje komfort i bezpieczeństwo swoich pasażerów jako najwyższy priorytet, co wiąże się z monitorowaniem i zarządzaniem systemem HVAC na całym statku. Z pomocą Engie Axima firma wybrała dla Meraviglia system, który będzie obejmował ogrzewanie, wentylację i klimatyzację w kabinie pasażerskiej, przestrzeni publicznej, kuchni, schodów, pomieszczeń technicznych, basen i sterówkę. Dzięki oprogramowaniu ICONICS GENESIS64 można teraz zarządzać i monitorować ok. 450 wentylatorów, 820 czujników i 1000 siłowników. W sumie około 6.000 fizycznych punktów wejść/wyjść (I/O) oraz 15.000 komunikacyjnych punktów wejść/wyjść jest podłączonych w system , w który wchodzi ponad 100 sterowników PLC SAIA Burgess. Ponadto GENESIS64 łączy się również z oprogramowaniem Kepware OPC Server na pokładzie statku.

 

Integracja ICONICS i GENESIS64 z OPC UA.

ICONICS dostarcza zaawansowane, obsługujące sieć WWW i OPC UA, oprogramowanie HMI/SCADA do każdej aplikacji produkcyjnej lub przemysłowej. OPC UA jest wydajnym i bezpiecznym protokołem komunikacyjnym, przeznaczonym do udostępniania danych w czasie rzeczywistym, danych historycznych i zdarzeń pomiędzy systemami i klientami. GENESIS64 zbudowany jest na bazie Platformy Usług ICONICS, która obejmuje uniwersalną łączność z OPC UA, OPC i wieloma innymi protokołami komunikacyjnymi. Dzięki temu potężnemu oprogramowaniu pośredniczącemu, GENESIS64 ułatwia wizualizację, poprzez interfejs OPC UA, praktycznie każdego sprzętu, procesu, operacji lub danych biznesowych.
Na przykład, klienci OPC UA mają bezpieczny dostęp  do:

  • Rejestry i dane z praktycznie każdego systemu PLC lub DCS
  • Dokumentacja konserwacji sprzętu w większości systemów zarządzania utrzymaniem ruchu
  • Dane dotyczące zużycia energii przez dowolny system pomiarowy
  • Dane dotyczące zamówień z dowolnego systemu ERP

Kluczowe znaczenie dla systemów automatyki przemysłowej ma ochrona systemów sterowania i wszystkich systemów komunikacji. OPC UA, a także implementacja OPC UA firmy ICONICS, zapewnia wiele warstw ochrony, w tym autoryzację certyfikatów generowanych przez użytkowników, symetryczne szyfrowanie, podpisy na wszystkich komunikatach i rygorystyczne uwierzytelnianie użytkowników.