IoT: Integracja GENESIS64 lokalnego i działającego w chmurze

Bartłomiej Pień Internet Of Things

Konfiguracja hybrydowego rozwiązania IIoT, czyli połączenia GENESIS64 działającego na komputerze lokalnym, z tym działającym w chmurze jest niezwykle proste.

Ten wpis przedstawi poszczególne fazy integracji serwerów GENESIS64. Serwera działającego w sieci lokalnej z serwerem działającym w chmurze. Czyli jak stworzyć hybrydowe rozwiązanie spełniające wymogi IIoT i przemysłu 4.0.

Konfiguracja serwera w chmurze

Konfigurację zaczynamy od stworzenia wirtualnej maszyny typu resource manager z systemem operacyjnym Windows Server 2012 Datacenter lub nowszym.  Po stworzeniu wirtualnej maszyny należy zainstalować oprogramowanie GENESIS64. W czasie instalacji możemy przejść do kolejnego kroku konfiguracji. W wirtualnej maszynie Azure, w zakładce Networking należy otworzyć port 80, 8778, 9778, 443. Dodatkowo należy upewnić się że firewall nie blokuje portów 80 i 8778.

Następnie należy się upewnić że włączone jest odnajdowanie sieci. Przejdź do Panel Kontrolny > Centrum Sieci i Udostępniania > Zaawansowane ustawienia udostępniania.

Konfiguracja serwera lokalnego

Konfiguracja serwera lokalnego odbywa się w aplikacji Platform Services Configurator. Zaznaczamy Enable Reporting to Server(s) in Azure or DMZ oraz wprowadzamy poniżej domenę lub adres IP serwera w chmurze.
Po takiej konfiguracji dane z serwera lokalnego powinny być widoczne na serwerze w chmurze. Wystarczy wejść na wirtualną maszynę i sprawdzić czy konfiguracja się powiodła.

 

Microsoft Azure udostępnia miesięczny okres próbny swoich usług, który można wykorzystać do przetestowania możliwości ICONICS w chmurze.
Elmark Automatyka udostępnia wersję demo oprogramowania GENESIS64 w celu osobistego przetestowania funkcjonalności pakietu. Skontaktuj się z nami na ICONICS@elmark.com.pl w celu otrzymania wersji testowej lub oferty handlowej.