Wdrożenie: Zarządzanie energią, lotnisko Xi’an Xianyang w Chinach

Bartłomiej Pień Wdrożenia i Publikacje

Odpowiednie zarządzanie obiektami przynosi wiele korzyści. Zapraszamy do zapoznania się z wdrożeniem produktów ICONICS na lotnisku Xi’an Xianyang w Chinach.

O lotnisku Xi’an Xianyang

Położony w Xi’ an, geograficznym centrum Chin, Xi’an Xianyang International Airport (XXIA) jest nie tylko największym węzłem komunikacyjnym wpółnocno-zachodnich Chinach, ale jest również ósmym co do wielkości chińskim lotniskiem. XXIA zajmuje ponad pięć i pół kilometra kwadratowego powierzchni. Lotnisko składa się z trzech terminali. Pierwszy terminal (T1) ma powierzchnię 10 000 metrów kwadratowych. Drugi terminal (T2), o powierzchni 90.000 metrów kwadratowych, posiada 59 stanowisk dla samolotów. Terminal 3 jest rozproszony na 260 000 metrach kwadratowych. Dzięki całkowitej powierzchni 360.000 metrów kwadratowych Xi’ an Xianyang jest w stanie obsłużyć ponad 30 milionów pasażerów rocznie.

Zastosowane rozwiązania ICONICS

Współpracując bezpośrednio z ICONICS China, Międzynarodowy Port Lotniczy Xi’an Xianyang wybrał: pakiet ICONICS GENESIS64™ HMI/SCADA (włączając w to pakiet graficzny GraphWorX64™ zawierający rozbudowane narzędzie wizualizacji danych HMI/SCADA i EarthWorX™ GEO SCADA); szybki i solidny rejestrator danych Hyper Historian™; WebHMI™ – internetowe oprogramowanie wykorzystujące technologię publikację wizualizacji w czasie rzeczywistym WebHMI™ oraz pakiet narzędzi analitycznych AnalytiX® (w tym oprogramowanie do predykcyjnego zarządzania obiektami oraz zaawansowane oprogramowanie do zarządzania energią Energy AnalytiX).

Podsumowanie projektu

Rozwój międzynarodowego portu lotniczego Xi’an Xianyang sprawił, że konieczne stało się znalezienie rozwiązań w zakresie monitoringu i kontroli, które umożliwiłyby komunikację z różnymi źródłami danych, jak również dołączanie w przyszłości do systemu szerokiej gamy urządzeń. Jednym z głównych problemów było zużycie energii i kontrola temperatury w obrębie 360 000 metrów kwadratowych powierzchni budynków portu lotniczego. China Western Airport Group i Xi’an Airport Construction Co. Ltd. stworzyły dedykowane centrum energetyczne, które zapewnia komfortowe warunki dla milionów pasażerów oraz dużej liczby osób, które pracują na terenie lotniska. Wraz z rozwojem portu lotniczego wzrasta również zużycie energii, a także złożoność systemu energetycznego. Służby obsługujące lotnisko wymagały systemu HMI/SCADA, który bedzie bezpieczny, niezawodnym i efektywny w zakresie zarządzania energią. Po konsultacji z zarządem portu lotniczego z innego regionu zdecydowano, że ICONICS GENESIS64 wraz z resztą zintegrowanego oprogramowania będzie najlepszym wyborem. Redundantne serwery w centrum monitoringu Xi’an Xianyang obsługują serwery GENESIS64, WebHMI i Hyper Historian (do przechowywania danych). Zdalny dostęp i monitoring umożliwia wielu użytkownikom dostęp do systemu jednocześnie. Według kierownictwa międzynarodowego portu lotniczego Xi’ an Xianyang „wizualizacja 3D GraphWorX64 i EarthWorX GEO SCADA ułatwiają śledzenie na bieżąco stanu rurociągów i złożonych urządzeń. GENESIS64 zapewnia znakomite monitorowanie zaworów rurowych i przepompowni, a także analizę wielu usterek systemu za pomocą AnalytiX, wykorzystując różne wykresy. Korzyści z wdrożenia oprogramowania ICONICS wpłynęły na poprawę ogólnego kierowania centrum energetycznym oraz znaczną poprawę w zakresie zarządzania produkcją ciepła, jak i wydajności operacyjnej „.

Korzyści płynące z wdrożenia

Xi’an Xianyang był szczególnie zainteresowany
zdolnością oprogramowania ICONICS do łączenia różnego rodzaju danych, wizualizacją 3D, zaawansowanymi narzędziami graficznymi HMI/SCADA, monitorowaniem systemu i analizą danych oraz alarmów. Ponadto lotnisko starało się również skorzystać z pakietu narzędzi analitycznych AnalytiX i analiz energetycznych. Facility AnalytiX zapewnia analizę usterek wielu systemów lotniskowych, pomagając personelowi w podejmowaniu działań zapobiegawczych oraz redukując koszty utrzymania i czas potrzebny na konserwację. Energy AnalytiX pomaga w gromadzeniu, analizowaniu, monitorowaniu i zarządzaniu danych o zużyciu energii przez lotnisko z jego centrum energetycznego w celu kontroli kosztów związanych z energią.

Podsumowanie

Międzynarodowy Port Lotniczy Xi’ an Xianyang początkowo zwrócił uwagę na oprogramowanie ICONICS HMI/SCADA dzięki możliwości wukorzystania GIS (Geographic Information System) i wizualizacji 3D. Równie szybko docenili możliwości zarządzania  energetycznego, sprzętowego i analityczne, a także  możliwości integracji różnych rodzajów danych oraz szybki i solidny rejestrator danych historycznych. Dzięki tym funkcjom lotnisko spodziewa się zredukować zużycie energii, a jednocześnie zwiększyć swoją przepustowość.