Prezentacja wykorzystania BIM w sterowaniu i wizualizacji

Bartłomiej Pień Wdrożenia i Publikacje

W listopadzie ubiegłego roku ICONICS pokazał, na targach Intelligent Building Systems w Paryżu, wykorzystanie tecchnologii BIM w systemach automatyki budynkowej.

Podczas demonstracji, wykorzystującej interaktywny, dotykowy wyświetlacz, skupiono się na dużym europejskim wielozadaniowym operatorze transportu publicznego, który odpowiada za przewóz prawie 3 mld pasażerów rocznie.

Klient poszukiwał rozwiązania HMI/SCADA i oprogramowania do zarządzania budynkiem, które mogłoby wspomagać monitorowanie, obsługę i analizę wielu obiektów i mogłoby zostać zintegrowane z istniejącą infrastrukturą informatyczną i komunikacyjną (np. OPC, BACnet itp.) bez konieczności ponoszenia nadmiernych kosztów. Klient wybrał docelowo ICONICS jako swojego preferowanego dostawcę, częściowo ze względu na możliwość importowania obiektów BIM, obrazów i projektów, w tym architektury, MEP oraz rozwiązań konstrukcyjnych zgodnie z normą ISO 16739:2013.

 

 

Zaprezentowane demo firmy ICONICS koncentrowało się na jednym z budynków należących do wielkiej europejskiej firmy transportowej, gdzie systemy wewnętrzne (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja itp.) zostały zaimportowane jako dane BIM. Zaimportowane dane mogą być teraz wykorzystywane w GENESIS64 – do nawigacji i kontroli poprzez ICONICS AssetWorX™ oraz wizualizacji danych w GraphWorX64™ – bez konieczności wprowadzania dodatkowych danych. Pokazane demo przedstawiało symulację pracy systemu poprzez wizualizację 3D poszczególnych aktywów. Na przykład użytkownicy korzystający z systemu mogą łatwo powiększyć obraz kotła, aby uzyskać odczyt danych eksploatacyjnych. Następnie uczestnicy mogli wywołać zatrzymanie i zainicjować akcję. Dodatkowo, dotykając obrazu 3D wybranego kotła, aplikacja zaprezentowała, jak operator systemu może wyświetlić dodatkowe dane techniczne, w tym PDF instrukcji obsługi urządzenia.

Rozwiązanie ICONICS, w połączeniu z obsługą modelowania informacji budynkowej, posiada możliwość obsługi różnych źródeł i typów danych. Coraz częściej klienci poszukują HMI/SCADA, rejestratora danych historycznych i rozwiązań analitycznych, które mogą obsługiwać dane z wielu różnych źródeł, w tym BACnet do przetwarzania danych operacyjnych budynków, SNMP do obsługi tradycyjnych urządzeń IT, serwisów nternetowych czy OPC UA.

Dla klienta kluczowe znaczenie miała możliwość wykorzystania istniejących modeli BIM w celu szybkiej i łatwej integracji systemów budynków z systemami monitoringu i kontroli, a także kontynuowania pracy z istniejącymi w budynku urządzeniami i procesami. Jak pokazano na targach w Paryżu, ICONICS jest w stanie dostarczyć kompleksowe rozwiązanie w zakresie monitorowania i zarządzania obiektami budowlanymi z wykorzystaniem modeli BIM.