Wdrożenie: CIAT, integracja automatyki budynkowej z IoT

Bartłomiej Pień Wdrożenia i Publikacje

Integracja automatyki budynkowej i IoT stanowi ciekawe połączenie.  Francuska firma CIAT dostrzegła potencjał tego rozwiązania i wdrożyła to w swojej organizacji. 

Opis wdrożenia GENESIS64 w CIAT

CIAT, zlokalizowany w regionie Rodan w Alpach we francuskiej Culozie, od 80 lat jest ekspertem w produkcji urządzeń klimatyzacyjnych, chłodniczych i grzewczych. CIAT jest liderem na rynku rozwiązań w zakresie wymiany ciepła i uzdatniania powietrza oraz jest zaufanym dostawcą rozwiązań dotyczących dostarczania komfortu, jakości powietrza i optymalizacji energetycznej. Firma jest zaangażowana w ochronę środowiska i racjonalne wykorzystanie energii, z wykorzystaniem wszystkich swoich produktów i urządzeń zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.

CIAT zdecydował, że nadszedł czas na sprawdzenie czy 64-bitowe systemy monitorowania, będą pomocne w osiągnięciu celów dotyczących innowacji i zrównoważonego rozwoju. Poszukiwania te doprowadziły ich do współpracy z ICONICS dzięki najlepszym w swojej klasie 64-bitowym rozwiązaniom, certyfikacji Microsoft Gold i łączności z klientem sieciowym oraz skalowalności rozwiązania. CIAT wdrożył GENESIS64™, ScheduleWorX™, BridgeWorX™, WebHMI™ i OPC UA Server Suite wraz z Microsoft SQL Server w całym swoim budynku, po trzymiesięcznym programie pilotażowym.

CIAT był również pod wrażeniem ujednolicenia i standaryzacji komunikacji z całym sprzętem takim jak liczniki, sprężarki itp. dzięki technologii OPC. Oprogramowanie ICONICS umożliwia integrację informacji z szerokiej gamy urządzeń i systemów bez konieczności zmieniania struktur istniejących połączeń. GENESIS64 firmy ICONICS był jednym z pierwszych w swojej branży rozwiązań, które umożliwiły uzyskanie Certyfikacji Laboratorium Klienta OPC UA Fundacji OPC. Integracja GENESIS64 z OPC UA ułatwia wizualizację praktycznie każdego sprzętu, procesu, operacji lub danych biznesowych.

CIAT, dysponując siedmioma budynkami o powierzchni 92.000 metrów kwadratowych, wykorzystał ICONICS do centralizacji serwerów Culoz, zdalnego dostępu do danych poprzez Ethernet, przeglądania i konsultacji raportów przez Internet oraz sterowania urządzeniami zgodnie z harmonogramem. Dzięki GENESIS64, CIAT osiągnął zakładane cele w zakresie zrównoważonego rozwoju dzięki. Wykorzystując technologię OPC, CIAT może teraz połączyć się z MobiCall, wiodącą w Europie zunifikowaną usługą komunikacji. CIAT jest bardzo zadowolony z ogromnego sukcesu jaki osiągną dzięki wdrożeniu systemu ICONICS w swojej firmie.

 

ICONICS integruje OPC UA z bramami IoT

ICONICS zaprezentowało w 2016 roku nowy pakiet IoT Gateway Suite, a także wzmocniło integrację pakietu z platformą i usługami w chmurze Microsoft Azure. Pakiet ICONICS IoT Gateway Suite komunikuje się z aplikacjami Azure przy użyciu najpopularniejszych, otwartych przemysłowych protokołów komunikacyjnych. Gdy bramka IoT Gateway jest online, łączy się z Microsoft Azure IoT Hub, aby móc uwierzytelniać, przesyłać i odbierać dane. Microsoft Azure IoT Hub, pełni rolę bezpiecznego pośrednika w wysyłaniu wiadomości, umożliwia zdalne zarządzanie urządzeniami i ich konfigurację.

 

„Takie rozwiązania umożliwiające wykorzystanie chmur obliczeniowych znacznie upraszczają wdrażanie aplikacji Internetu rzeczy, które będą skalowalne i przyszłościowe.”

Russ Agrusa, prezes i dyrektor generalny ICONICS.

 

IoT Gateway Software Suite to platforma ICONICS, która stanowi platformę do tworzenia nowej architektury oprogramowania do wizualizacji, analityki i rozwiązań mobilnych opartych na technologii Microsoft Azure Service Fabric i mikrousług. Dzięki usłudze Service Fabric, ICONICS wykorzystuje Azure jako PaaS do wdrażania i skalowania aplikacji w nowej erze wdrożeń przemysłu 4.0 i IIoT. Prawdziwą mocą bram IoT jest implementacja tanich urządzeń sprzętowych, które można umieścić w odległych lokalizacjach gdziekolwiek indziej, skąd można wysyłać informacje do Azure.

Oprogramowanie ICONICS IoT Gateway Software Suite obejmuje wbudowaną obsługę protokołów przemysłowych, zarządzania energią i budynkami. Oprócz integracji z protokołami BACnet, Modbus, SNMP i Web Services, ICONICS zadbał o zgodność z OPC Unified Architecture (OPC UA), co pozwoliło na stworzenie znormalizowanego modelu integracji hali produkcyjnej z przedsiębiorstwem.

Pojawienie się OPC UA było przełomem technologicznym, ponieważ architektura i specyfikacja zapewniały możliwość komunikacji zgoła odmiennych urządzeń i systemów przemysłowych. Fabryka z wieloma urządzeniami produkcyjnymi i IT zyskała teraz most łączący cały obiekt, dzięki czemu wizualizacja danych, monitoring, sterowanie i analiza stały się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie akceptacja i powszechne korzystanie z przemysłowego Internetu przedmiotów (IIoT) stanowi podobny przełom technologiczny. OPC UA można wykorzystać do integracji z chmurą w celu skalowania aplikacji, zabezpieczenia przed przestarzałym sprzętem IT i zapewnienia globalnego dostępu do podłączonych systemów. Integracja OPC UA z IIoT pomaga firmom wizualizować, analizować i mobilizować swoje dane bez konieczności angażowania dodatkowej infrastruktury IT, która może wymagać większych nakładów finansowych, konserwacji, napraw i aktualizacji.

IoT Gateway stanowi pomost pomiędzy lokalną siecią komunikacyjną a siecią komunikacyjną opartą na chmurze. Brama IoT, nazywana czasami „Edge device „, zapewnia łączność z urządzeniami końcowymi w trybie „Southbound „. Posiada również tryb komunikacyjny „Northbound”, który zapewnia łączność danych pomiędzy nią samyą a chmurą. W przypadku przemysłu procesowego i automatyki przemysłowej protokół komunikacyjny Southbound jest zwykle standardowym protokołem przemysłowym, takim jak OPC UA, chociaż może być również własnym protokołem komunikacyjnym. Komunikacja w trybie Northbound musi zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa i często opiera się na mechanizmie publikacji/subskrypcji. W tym celu wykorzystywane są nowe protokoły komunikacyjne, w tym Message Queuing Telemetry Transport (MQTT) oraz Advanced Message Queuing Protocol (AMQP).

Fundacja OPC określiła AMQP jako jeden z wybranych protokołów, na podstawie którego można zbudować referencyjną implementację Enterprise Service Bus (ESB), która służy jako podstawa platformy IoT. Jako członek fundacji OPC, ICONICS zamierza wspierać AMQP z racji wydajnej konstrukcji, zoptymalizowanej pod kątem komunikacji między urządzeniami.

ICONICS oferuje dwa warianty wdrożenia pakietu IoT Gateway Suite w zależności od złożoności i kosztów danej aplikacji. Obie opcje obsługują funkcje odczytu i zapisu poprzez AMQP.

IoT Gateway Suite Suite Enterprise bazuje na systemie Windows 10 IoT Enterprise i obsługuje OPC UA oraz OPC Classic (także BACnet, Modbus, SNMP i Web Services). Obciążenie aplikacji może być większe dzięki zastosowaniu wydajniejszych procesorów (np. Intel Atom, a nawet i5 lub i7 używane przez OEM-y automatyki).

IoT Gateway Suite Core bazuje na Windows 10 IoT Core i obsługuje OPC UA (oraz proste operacje I/O, Modbus i Web Services). Obciążenie aplikacji jest mniejsze, ponieważ bramy IoT bazują na mniej wydajnych procesorach (np. Intel Quark lub ARM). Koszt zastosowania bram IoT jest zazwyczaj uzależniony od ilości wykorzystanych urządzeń.

ICONICS IoT Gateway Suite oferuje wiele funkcji przeznaczonych dla klientów z branży automatyki przemysłowej, takich jak monitorowanie sprzętu oraz rozwiązania z zakresu prognozowania konserwacji i wydajności operacyjnej dla przemysłu produkcyjnego, wodno-ściekowego, olejowo-gazowego, motoryzacyjnego, spożywczego, farmaceutycznego i wielu innych branż. Umożliwia szybki dostęp do pulpitów sterowniczych z kluczowymi wskaźnikami wydajności (KPI) w czasie rzeczywistym dla OEE, przestojów, jakości i produkcji.

ICONICS oferuje szereg dodatkowych narzędzi i materiałów pomocnych w podejmowaniu decyzji dotyczących rozwiązań programowych związanych z Internetem rzeczy. Odwiedź witrynę www.iconics.com/IoT, aby zapoznać się z szeregiem studiów przypadków, filmów wideo i literatury technicznej oraz dodatkowych informacji o produkcie oraz  stronę oficjalnego polskiego dystrybutora, www.Elmark.com.pl w celu uzyskania szczegółowej oferty dotyczącej produktów ICONICS.