IoTWorX: Wdrożenie IIoT i Przemysłu 4.0

Bartłomiej Pień Internet Of Things, Wdrożenia i Publikacje Tagi: , , , , ,

W mniej niż dziesięć lat od zrodzenia się idei IoT ilość urządzeń w sieci ma znacznie przewyższyć ilość ludzi na świecie, do roku 2020 ma być ich ponad 50 miliardów.

Czym jest IoT i IIoT?

Internet rzeczy (IoT) możemy określić jako zbiór rozwiązań technologicznych, które mają za zadanie zautomatyzować dom, biuro, a nawet miasto. Chodzi tutaj o uzyskanie szczegółowych danych dotyczących urządzeń, analiza tych danych umożliwi optymalizację działań, zmniejszenie zużycia energii, poprawę bezpieczeństwa, a także zwiększenie dochodów firm. Dzięki licznym zaletom IoT znajduje zastosowanie w każdej branży, także w produkcji i sterowaniu procesami. Internet rzeczy wykorzystywany w tych branżach nazywa się przemysłowym internetem rzeczy (IIoT).

Czy rozwój nowej infrastruktury ze zintegrowaną obsługą IoT jest jedyną drogą wdrożenia internetu rzeczy w organizacji?

Oczywiście że nie. Istnieje możliwość połączenia już działających zasobów w ramach organizacji do chmury dzięki urządzeniom zwanym gateway. Takie rozwiązanie pozwala nam na nieograniczoną skalowalność  i możliwość integracji wykorzystywanych zasobów z IT przedsiębiorstwa bez narażania bezpieczeństwa danych dzięki współpracy z zaporami firewall. W przypadku gdy nie ma możliwości zainstalowania nowych, wspierających IoT urządzeń produkcyjnych jest to jedyna możliwość połączenia istniejących zasobów z chmurą.

Same urządzenia IoT są przydatne do udostępniania danych w chmurze, jednak ich potencjał możemy wykorzystać w pełni tylko łącząc je z oprogramowaniem wspierającym IIoT i zaprojektowanym z myślą o Przemyśle 4.0 . Firma ICONICS proponuje innowacyjne rozwiązanie IoTWorX™, które umożliwia połączenie bezpośrednio z chmurą istniejących już systemów automatyki. Dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskać podgląd danych historycznych i aktualnych w chmurze, a także internetowe wizualizacje, analizy, zarządzanie alarmami, wykrywanie błędów i diagnostykę oraz dwukierunkowe sterowanie dla uzyskania pełnej kontroli. Informacje przesyłane strumieniowo do chmury pozwalają wytwórcom lepiej zrozumieć dane i znaleźć nowe, dotąd nie zauważane sposoby na  rozwój. Zaawansowane narzędzia do analizy danych oferowane przez ICONICS pozwalają na dostarczenie klientom to czego chcą, czasem zanim zdążą o tym pomyśleć.

IoTWorX łączy technologię IoT z przystępnymi cenowo urządzeniami wspierającymi internet rzeczy, tworząc bezpieczne, gotowe do pracy w chmurze rozwiązania dedykowane energetyce, automatyce budynkowej, produkcji i zastosowaniom przemysłowym. Opierając się na sprawdzonych rozwiązaniach HMI / SCADA, produktach analitycznych i mobilnych firmy ICONICS, możliwe jest zastosowanie nowej generacji aplikacji typu Software as a Service (SaaS) i IoT. Współpraca tych potężnych technologii zapewnia prostą, a jednocześnie bezpieczną komunikację w czasie rzeczywistym, wykorzystując w pełni zalety IIoT i Przemysłu 4.0. ICONICS IoT wykorzystuje w pełni możliwości aplikacji działających w chmurze, takich jak platforma i usługi Azure Microsoft Cloud Computing, zapewniające globalny dostęp, skalowalność i niezawodność.

IoTWorX zintegrowany z OPC UA

Gateway IoT może obsługiwać komunikację „Northbound”, zapewniając komunikację urządzeń między sobą i z chmurą. IoT gateway obsługuje również połączenia „Southbound” do komunikacji z urządzeniami końcowymi działającymi w zakładach produkcyjnych zazwyczaj wykorzystując przemysłowe standardy komunikacji. W aplikacjach automatyki budynku tym protokołem zazwyczaj jest BACnet, w przypadku wyposażenia biurowego byłoby to SNMP. Dla innych urządzeń może to być Modbus lub usługi sieciowe. Dzięki długiej historii współpracy ICONICS  z Fundacją OPC zagwarantowane jest to, że IoTWorX będzie zintegrowany z OPC UA w celu standaryzacji modelu publikowania i subskrybowania danych biznesowych i produkcyjnych przedsiębiorstwa. Ponadto ICONICS obsługuje najpopularniejsze protokoły komunikacyjne IIoT, których użycie zaleca Fundacja OPC: AMQP i MQTT. AMQP oferuje wydajne projektowanie i optymalizację modelu komunikacji między urządzeniami i jest przede wszystkim wykorzystywany do komunikacji urządzeń z chmurą Azure. MQTT jest wykorzystywany do udostępniania danych do systemów biznesowych i innych platform działających w chmurze.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wideo prezentującym ideę działania ICONICS IoTWorX i IoT Suite.

 

Chcesz poznać IoTWorX? Napisz do nas.